Święto Urzecza w Czersku

W niedzielę 20 września na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku miała miejsce wspaniała muzyczno-kulinarna podróż po kulturze Nadwiślańskiego Urzecza, zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Warto przypomnieć, że w tym roku świętujemy 10 rocznicę ponownych urodzin Urzecza. Ten mikroregion istnieje już przynajmniej od 300 lat, choć w rzeczywistości ukształtował się w swej wyrazistej formie prawdopodobnie około stu lat wcześniej wraz z pierwszą falą kolonizacji olęderskiej etnograficznego regionu. Dziesięć lat temu o Urzeczu przypomniał światu dr Łukasz Maurycy Stanaszek, dziś nie bez powodu określany mianem „Ojca Urzecza”. Łukówiec, Sobiekursk, czy Ostrówiec są zaliczane do Nadwiślańskiego Urzecza – zainteresowanych zgłębieniem wiedzy etnograficznej zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej miłośników tego regionu www.urzecze.pl

Podczas niedzielnej imprezy „Nadwiślańskie Urzecze – Reaktywacja 2010/2020” muzykę ludową wyśpiewały następujące zespoły: Łurzycanki, Powsinianie, Sołtysi, Urzeczeni, Kalwarki i Zespół Folklorystyczny Piskorze, działający przy OSP Łukówiec, który zaprezentował również dwa tańce ludowe: kujawiaka i polkę. A tu można obejrzeć cały występ https://youtu.be/UtdDw4nkM0Q

Foto oraz video to Piskorza Marka Kamińskiego dzieło

Przypominamy, że w roku 2020 OSP Łukówiec (Zespół Folklorystyczny Piskorze) otrzymała od Gminy Karczew dofinansowanie na realizację zadania publicznego pod tytułem „Karczew – gmina folklorem malowana”. Kwota dofinansowania wynosi 20.000 zł.