Historia Zespołu

Zespół Folklorystyczny „Piskorze” powstał w sierpniu 2018 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukówcu z inicjatywymieszkańców naszej wsi w odpowiedzi na ogłoszenia księdza proboszcza Parafii Warszawice o konkursie naprzyśpiewki ludowe podczas II Dożynek Parafialnych w Warszawicach we wrześniu 2018 roku. Od pierwszego występuZespół został pozytywnie przyjęty przez publiczność i stale wzbogaca swój repertuar wokalny. Ponadto stale jest zapraszanyna rożnego rodzaju festiwale, występy, lokalne uroczystości np. Dzień Łukówiaka, Przegląd Kolęd i Pastorałek w SzkolePodstawowej w Sobiekursku, 5 Biesiada Łurzycka w Karczewie, Dzień Handlowca w Karczewie, Biesiada w Całowaniu, spotkanie z drŁukaszem Maurycym Stanaszkiem „O historii naszych okolic i pochodzeniu tutejszych nazwisk”, Kiermasz Wielkanocny w SobieniachJeziorach, Piknik Rodzinny na Ługach w Karczewie. W najbliższym czasie Zespół planuje występy przede wszystkim podczasuroczystości religijnych, patriotycznych, okolicznościowych na terenie Gminy Karczew i gmin sąsiednich: Celestynowa, SobieńJezior, Góry Kalwarii. Planuje się również udział Zespołu w różnego rodzaju uroczystościach, konkursach i przeglądach na terenieMazowsza, np. Dniach Karczewa, Flis Festiwalu w Gassach, Nocy Świętojańskiej u Piskorzy, Dożynkach Gminnych i Powiatowych wPiotrowicach, Dniach Łukówiaka i 90-tych urodzinach OSP w Łukówcu, imprezie pt.: Katarzynki na Ludowo.

Nazwa Zespołu Piskorze nawiązuje do historii i lokalnej tradycji mieszkańców Łukówca, którzy niegdyś w przepływającej w okolicyrzece Jagodziance i jej płytkich rozlewiskach łowili ryby (w szczególności gatunek ryby o nazwie „piskorz”) bardzo często gołymirękoma – był to prosty sposób pozyskiwania pożywienia w trudnych czasach. Czynności te świadczyły o niezwykłej zręczności, atakże zainspirowały do nazywania mieszkańców Łukówca „Piskorzami”.

Zespół Piskorze przypomina o przeszłości nie tylko nazwą, ale również poprzez ukazywanie historii tradycji ludowych wwykonywanych utworach muzycznych i tańcach regionalnych. Repertuar Zespołu obejmuje nie tylko utwory z regionu Urzecza iKołbielszczyzny, ale również piosenki ludowe z całej Polski. Od marca 2019 roku Piskorze współpracują z akordeonistą DariuszemLisem. Docelowo planowane jest stworzenie zespołu instrumentalnego, którego zadaniem będzie tworzenie ciekawych aranżacjiutworów śpiewanych przez Zespół – od marca do Zespołu dołączył akordeonista Dariusz Lis. Podczas zajęć tanecznych członkowie Zespołu uczą się polki, poznają elementy polskich tańcównarodowych m.in. kujawiaka i poloneza. Planowane jest rozszerzenie repertuaru tanecznego o tańce regionalne oraz tańcezwiązane z folklorem warszawskim. Tańców ludowych uczy Damian Muszka, były tancerz Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Próby śpiewu Zespołu odbywają się naprzemiennie z próbami tańca w każdy czwartek. Członkowie Zespołu mają nadzieję, że już niedługo będą mogli wystąpić w strojach ludowych – OSP Łukówiec złożył wniosek o dofinansowanie zakupu strojów do Narodowego Centrum Kultury, wartość projektu to 104 tyś zł.

Kierownikiem ZespołuPiskorze jest Piskorka Magdalena Przybysz, nauczyciel muzyki, osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie merytoryczne i duże doświadczenie w prowadzeniu grup muzycznych oraz mająca na swoim koncie liczne sukcesy na konkursach i przeglądach piosenek.