Historia Zespołu

 

 

 

 

 

Syntetycznie o Zespole Piskorze

 

Zespół Folklorystyczny „Piskorze” powstał  w sierpniu 2018 r. przy OSP Łukówiec z inicjatywy mieszkańców wsi. Zarówno nazwa zespołu jak i proklamowane przez nich treści przekazywane w utworach muzycznych i tańcach regionalnych nawiązują do historii i lokalnej tradycji Urzecza. Repertuar Zespołu obejmuje nie tylko utwory z regionu Urzecza i Kołbielszczyzny, ale również piosenki ludowe z całej Polski. Aktualnie skład zespołu stanowi 38 osób dorosłych, w tym akordeonista, skrzypaczka i klarnecistka, oraz 20 dzieci (tzw. Małe Piskorze). Od października 2019 r. Zespół występuje w strojach ludowych (region wilanowski – Nadwiślańskie Urzecze), które zostały wykonane dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury. Stroje ludowe wykonała Pracownia Krawiecka działająca przy Państwowym Ludowym Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze. Zespół nagrał i opublikował na YouTube 7 teledysków oraz widowisko „Wesele u Piskorzy”.

Kierownikiem Zespołu Piskorze jest Piskorka Magdalena Przybysz, nauczyciel muzyki.

Opis całokształtu dotychczasowej działalności artystycznej

 

Zespół Folklorystyczny „Piskorze” powstał w sierpniu 2018 r. przy OSP w Łukówcu z inicjatywy mieszkańców, w odpowiedzi na ogłoszenie ks. proboszcza parafii Warszawice o konkursie na przyśpiewki ludowe wykonane podczas Dożynek Parafialnych w Warszawicach. Nazwa „Piskorze” nawiązuje do historii i lokalnej tradycji mieszkańców Łukówca, którzy kiedyś w przepływającej w okolicy rzece łowili gołymi rękoma ryby m.in. o nazwie „piskorz”. Zespół stale wzbogaca repertuar wokalny i taneczny, jest uczestnikiem wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych, które odbywają się na terenie gminy i powiatu. Zespół przypomina o przeszłości nie tylko nazwą, ale również poprzez ukazywanie historii tradycji ludowych w wykonywanych utworach muzycznych (nie tylko z regionu Urzecza i Kołbielszczyzny, ale z całej Polski) i tańcach regionalnych (np. kujawiak, polka). Zespół występuje na lokalnych uroczystościach (np. dożynki gminne, powiatowe, parafialne, spotkania kolędowe, patriotyczne) oraz bierze udział w koncertach na terenie całego powiatu i poza jego granicami (np. XXIV Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku, Inauguracja roku akademickiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Karczewie, Mikroregion Urzecze, Dożynki w Powsinie, występy na bulwarach w Warszawie).

W swoim dorobku Zespół Piskorze stworzył i upublicznił 7 teledysków utworów: „Słonecko”, „Skowroneczek”, „Nie przebieraj panna”, „A na mostku”, „Chodziłem po polu”, „Na polu wierzba” oraz „Idzie Maciek”, nagrywanych głównie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, na terenach wiejskich gminy Karczew oraz na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Otwocku Wielkim. W 2021 r. OSP Łukówiec zrealizowała zadanie publiczne pn. „Karczew – gmina folklorem oczarowana”, a w 2022 r. „Karczew – gmina w folklorze zakochana”. Efektem realizacji ww. zadań było ponad 40 różnorodnych wydarzeń kulturalnych skierowanych zarówno do mieszkańców gminy Karczew jak i innych gmin z województwa mazowieckiego (np. Radom, Konstancin Jeziorna, Czersk, Osieck), podczas których Zespół Piskorze, zaprezentował bogaty repertuar utworów ludowych („Wiła wianki”, „Nie chodź koło róży”, „Oj, zagraj mi muzyko”, „Lipka”, „Furmani”, „Wyszłabym za dziada”, „Nie przebieraj Panna”, „Skowroneczek”, „Tańcuj tańcuj”, „Słonecko”, „Idzie Maciek”, „Chodziłem po polu”, „Na polu wierzba”, „A na mostku”, „Stara baba”, „Poczekaj Kaśka”, „Hej od Krakowa jadę”). Ponadto Zespół poszerzył swój repertuar o pieśni weselne z regionu Urzecza, które prezentował na zorganizowanym przez siebie wydarzeniu „Wesele u Piskorzy”, a były to: „Na krzesełecku siedziała”, „Oj siadaj siadaj”, „Poszła na wsiny”, „Kiedy ranne”, „A turlaj się”, „Oj siasta, siasta”, „Oj zakukała kukaweczka”, „Ach mój warkoczu”, „Ej powiewaj”, „Oj chmielu, chmielu”, „Ej po rosie, po rosie”, „Wyszła z kościółeczka”, „Ej nie nasza Kasia”. W 2022 r. członkowie Zespołu utrwalali kroki wcześniej poznanych tańców tj. polki, kujawiaka i starej baby oraz nauczyli się nowego tańca – olendra.

 

Nasze nagrody i
osiągnięcia

 

W 2022 r. stowarzyszenie OSP Łukówiec w uznaniu za swoją aktywną działalność w otrzymało dwie nagrody: „Zasłużony dla kultury w Gminie Karczew” – od Burmistrza Karczewa oraz „I miejsce w kategorii aktywny NGO” – podczas IX Forum Gospodarczego Powiatu Otwockiego. Ponadto w 2022 r. dwukrotnie o działalności Piskorzy pisano w piśmie Samorządu Województwa Mazowieckiego „Serce Mazowsza” (wydanie III i X 2022) a kilkukrotnie relacje z naszych wydarzeń ukazywały się w lokalnej prasie.

 Znajdź nas na Facebooku