Piskorze to Urzycoki,czyli krótka relacja z wykładudr.Łukasza Stanaszka

W niedzielę 24 marca 2019 roku gościliśmy w Łukówcu znanego etnografa dr. Łukasza Stanaszka, który wygłosił wykład pt. „Urzecze i pochodzenie lokalnych nazwisk”. W spotkaniu, zorganizowanym przez OSP Łukówiec, Sołtysa i Radę Sołecką, wzięło udział około 100 osób, zarówno mieszkańców naszej wsi, jak również miejscowości sąsiednich.  W spotkaniu udział wzięli m.in. Pan Piotr Żelazko – Przewodniczący Rady Miasta Karczewa oraz Radny Radosław Kociszewski.

Dr Stanaszek, którego rodzinne związki z naszymi okolicami są bardzo silne i „wielopokoleniowe”, przedstawił wyniki swoich wieloletnich badań na temat pochodzenia lokalnej ludności. Czy nasi przodkowie mają pochodzenia słowiańskie, germańskie a może nordyckie? Szukających odpowiedzi zachęcamy do lektury (tu można pobrać treść wykładu w  pdf).

Bezpośrednio po wykładzie Zespół Folklorystyczny Piskorze, prowadzony przez nasząPiskorzankę Magdalenę Przybysz, wykonał pięć utworów: „Jezioro, jezioro”, „Odejdź Jasiu od okienka”, „Hej Ty Wisło”, „W moim ogódecku” oraz „Lipka”. Był to pierwszy, publiczny, występ Zespołu w wyremontowanej i wyposażonej świetlicy wiejskiej.

Po uczcie muzycznej na uczestników czekała uczta biesiadna – pyszne dania z dawnego Urzecza tj. barszcz czerwony z chrzanem, białą kiełbaską i jajkiem oraz tradycyjną sytochę przygotowała Pani Grażyna Leśniak. O cudowności tych dań świadczyły długie kolejki oczekujących na obsłużenie oraz wracających po dokładkę J.

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez zaprzyjaźnionych z Łukówcem mieszkańców Janowa tj: Radnemu Radosławowi Kociszewskiemu, Ludwikowi Książkowi, Teresie Milczarskiej (z domu Niziołek), Zofii Jałoszyńskiej (z domu Przybysz), Mirosławie Jobda (z domu Wawer).

Bardzo dziękujemy za tak liczną obecność i zapraszamy na kolejne wydarzenia.

 

Pełna fotorelacja ze spotkania, autorstwa Piskorza Marka Kamińskiego, dostępna pod linkiem

https://drive.google.com/open?id=1M_-q1OvqFDctsS47cUNEQPaGxyawNBMT