To już drugi turniej szachowy w OSP Łukówiec!

12 listopada 2023 r. w świetlicy wiejskiej w Łukówcu odbył się Patriotyczny Turniej Szachowy u Piskorzy. ♟️

Patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik , Michał Rudzki – Burmistrz Karczewa oraz Mazowiecki Związek Szachowy. Celem głównym turnieju była popularyzacja szachów w Łukówcu, gminie Karczew i w całym województwie mazowieckim – organizator, czyli stowarzyszenie OSP Łukówiec, pozyskał na ten cel dofinansowanie od Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu pn.:

„Szachy wchodzą pod strzechy”, czyli turnieje szachowe w Krainie Piskorzy” druhowie ochotnicy z Łukówca zaplanowali dwa turnieje szachowe (12 listopada i 3 grudnia) oraz
warsztaty, których zadaniem było przygotowywanie uczestników do obu turniejów.

Turniej listopadowy był przeznaczony dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia (rocznik ur. 2004) i został przeprowadzony 7 rund tempem 12’+ 5’’. Zawody sędziowali Andrzej i Marcin Dobrowolscy, którzy prowadzili też od czerwca warsztaty szachowe w świetlicy wiejskiej w Łukówcu. Zarówno udział w warsztatach jak i w samych turniejach jest
bezpłatny, a to dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od Samorządu Województwa.Turniej patriotyczny pierwotnie zaplanowany był na maksymalnie 40 osób, ale wielkie zainteresowanie wymusiło na organizatorach rozszerzenie listy do 54 osób (łukówiecka świetlica pękała w szwach – organizator szacuje, że łącznie z osobami towarzyszącymi było ponad 100 osób).

Dodatkową atrakcją dla uczestników turnieju i osób towarzyszących była możliwość zwiedzania garażu strażackiego. W tajniki niełatwej służby strażaków ochotników wprowadzali szachistów druhowie Łukasz Floriańczyk i Rafał Bednarczyk.

Nagrody w „Patriotycznym Turnieju Szachowym u Piskorzy” przyznane zostały w następujących kategoriach:
👉 dla 3 najlepszych zawodników w turnieju
👉 dla 3 najlepszych zawodników w kategorii wiekowej od 0 do 14 lat
👉 dla 3 najlepszych dziewcząt
👉 dla 3 najlepszych najmłodszych zawodników
👉 dla 3 najlepszych mieszkańców Gminy Karczew – atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Puchary oraz atrakcyjne nagrody dla zwycięzców wręczane były przez Marszałka Józefa Piłsudskiego (w rolę, którego wcielił się Prezes Zarządu OSP Łukówiec) oraz Pana Michała Rudzkiego, Burmistrza Karczewa. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale pamiątkowe, dyplomy i czasopismo szachowe „Panorama Szachowa”.

W turnieju wzięło udział 54 szachistek i szachistów (w tym aż 24 z terenu Gminy
Karczew!) z 15-tu miejscowości: Łukówca, Sobiekurska, Piotrowic, Glinek, Kępy Nadbrzeskiej, Całowania, Karczewa, Otwocka, Józefowa, Michalina, Rudzienka, Czerniewic, Tarczyna, Mińska Mazowieckiego, Warszawy.

Wyniki turnieju
1. I ++ Dobosiewicz Dawid UKSz Mińsk Mazowiecki 7 pkt.
2. II + Bajno Adam KSz Król Batory Otwock 6

1. Rosłonek Jan Łukówiec 5
2. Korzeniewski Filip Kępa Nadbrzeska 4,5
3. Walicki Andrzej Całowanie 4,5

O poczęstunek dla wszystkich zgromadzonych w świetlicy wiejskiej zadbały
wolontariuszki z OSP Łukówiec: Emilka Lenarczyk (która w naszym OSP opiekuje się MDP)
oraz Piskorki Jola Żek i Krysia Rosłonek. Koordynacją wydarzenia, w tym przygotowaniem
plakatu i dyplomów, zajął się Janek Rosłonek. 👏

Skąd szachy w OSP Łukówiec? Otóż przygoda z tą królewską grą rozpoczęła się w 2022
roku – wówczas to OSP zrealizowała projekt społeczny z dofinansowaniem Polskich Sieci
Elektroenergetycznych SA, którego elementem były warsztaty szachowe. Tak oto zawiązała
się Sekcja Szachowa, która spotykała się na zajęciach również w 2023 roku.
Warto dodać, że przy OSP Łukówiec działają też inne formacje, w których kształtujemy przyszłych
społeczników i wzorowych obywateli: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, Zespół
Folklorystyczny „Małe Piskorze” oraz Młodzieżowy Amatorski Teatr „Ikra”.
Serdeczne podziękowania kierujemy do:

1. Pana Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Michała
Rudzkiego, Burmistrza Karczewa oraz Pani Agnieszki Brustman, Prezesa
Mazowieckiego Związku Szachowego – za objęcie turnieju patronatem honorowym.
2. Samorządu Województwa Mazowieckiego za dofinansowanie wydarzenia oraz
Wicemarszałków Wiesława Raboszuka i Rafała Rajkowskiego – za przekazanie
nagród rzeczowych.
3. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
oraz Muzeum Historii Polski – za przekazanie nagród rzeczowych.

„Mówi się, że życie jest zbyt krótkie, by je poświęcić szachom.
Ale to już wina życia, a nie szachów.” (W. E. Napier)

Do zobaczenia na kolejnym turnieju w Krainie Piskorzy – zapraszamy już 3 grudnia 2023 r.
Więcej o działalności OSP Łukówiec dowiecie się na www.osplukowiec.pl oraz profilach
społecznościowych Facebook OSP Łukówiec i Zespołu Folklorystycznego Piskorze

Tekst: Tomasz Rosłonek, Prezes Zarządu OSP Łukówiec