Piskorze ku tradycji” – finał projektu

Piskorze ku tradycji” – finał projektu

27 października 2019 roku Zespół Folklorystyczny Piskorze działający przy OSP Łukówiec wystąpił po raz pierwszy w strojach ludowych. Występ przyciągnął mnóstwo wielbicieli Zespołu, mieszkańców Łukówca, Górek Całowańskich i okolicznych miejscowości. Na koncert przybyli również znamienici goście: Pan Tomasz Laskus – Doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Michał Rudzki Burmistrz Karczewa oraz jego Zastępca Pan Karol Chróścik, Pan Mariusz Zabrocki Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, Pani Anna FeliksKustosz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Ksiądz Krzysztof Wałek Proboszcz Parafii Warszawice, Pan Rafał Orłowski przedstawiciel Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, sołtysi oraz radni. Imprezę prowadzili najmłodsi stażem członkowie Zespołu Piskorze – Piotr Żelazko (jednocześnie Przewodniczący Rady Miasta Karczewa) oraz Angelika Piwek.
Grupa Piskorze powstaław sierpniu 2018 rokuw odpowiedzi na konkurs dla sołectw ogłoszony przy okazji dożynek parafialnych przez ks. Krzysztofa Wałka. Po niespełna 15 miesiącach od powstania, Zespół, w skład którego wchodzi już ponad 30 osób, wkroczył odważnie na scenę w nowej odsłonie, odziany w piękne stroje ludowe z regionu wilanowskiego, z nowym repertuarem, z nowymi pomysłami na artystyczną przyszłość! Podczas niedzielnego występu Zespół bisował trzykrotnie, a długie owacje na stojąco zebranej publiczności zapowiadają oszałamiającą karierę. Bezpośrednio po występie Zespołu głos zabrał dr. Łukasz Stanaszek, etnograf, który omówił poszczególne części stroju żeńskiego i męskiego. Po przemówieniach i gratulacjach, w tym po odczytaniu przez Pana Tomasz Laskusa Listu Gratulacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nastąpiła degustacja pysznych dań z nadwiślańskiego Urzecza, przygotowanych przez Panią Grażynkę Leśniak ze stowarzyszenia Binduga oraz słodkich ciast i pączków przygotowanych przez lokalne „złote rączki – mistrzynie cukiernictwa” z Łukówca i Górek Całowańskich.

O zespole:

Obecnie Zespół Piskorze liczy 31 członków – 17 kobiet oraz 14 mężczyzn – mieszkańców Łukówca, Sobiekurska, Całowania, a od niedawna również i Karczewa. Przedstawiamy Państwu członków naszego znakomitego

Zespołu:

Przybysz Magdalena – kierownik Zespołu, Bąk Anna, Bąk Marek, ks. Celej Michał, Jałocha Krzysztof, Jałocha Marzena, Kamińska Anna, Kieszkowska Karolina, Kloch Ireneusz, Kloch Wioletta, Kociszewski Marek, Kociszewska Małgorzata, Kurek Dorota, Lesiak Iwona, Lesiak Krzysztof, Lewandowska Anna, Lewandowski Tomasz, Lis Dariusz – akordeon, Przybysz Filipina, Piwek Angelika, Rosłonek Jan, Rosłonek Krystyna, Rosłonek Tomasz, Sadowski Jacek, Stanieta Kamil, Szostak Hanna, Szostak Tomasz, Wawer Hanna, Winiarek Marta, Witak Weronika, Żelazko Piotr.
Nowe stroje ludowe Zespołu Piskorze nawiązują do tradycji regionu Nadwiślańskiego Urzecza (strój wilanowski). Przy realizacji projektu „Piskorze ku tradycji” OSP Łukówiec współpracowało z etnografami: dr Łukaszem Maurycym Stanaszkiem oraz Panią Profesor Elżbietą Piskorz-Branekovą. Przygotowaniem i realizacją projektu zajmował się Zespół Projektowy w następującym składzie: Anna Lewandowska – koordynator projektu, Magdalena Przybysz, Krystyna Rosłonek, Kamil Stanieta, Łukasz Maurycy Stanaszek, Tomasz Rosłonek.W dniu 17 lipca 2019 roku stowarzyszenie OSP Łukówiec podpisało z Narodowym Centrum Kultury umowęnr 66/2019/EP dotyczącą ww. dofinansowania zadania. Wartość tego projektu to 83.372 zł, zaś dofinansowanie wynosi 77.000 zł, co stanowi 92,36%. Wkład własny stowarzyszenia wyniósł 6.372 zł – środki na wkład to przede wszystkim darowizny przekazane przez osoby fizyczne (w tym członków Zespołu Piskorze)oraz firmy: Gospodarstwo Ogrodnicze Emilia i Kamil Stanieta z Sobień Biskupich, SuperDrob S.A. z Karczewa, ŁUKOMET – Krzysztof Łuszczyk z Całowania, Naprawa Sprężarek Marek Szostak z Sobiekurska, Zakład Mięsny Karczew „Piwowarczyk” s.j. oraz Lubysz z Łukówca. W lipcu br. Stowarzyszenie OSP Łukówiec podpisało umowę na wykonanie 29 kompletów strojów ludowych z regionu wilanowskiego. Jesteśmy dumni, że wykonawcą strojów została pracownia krawiecka utytułowanego i znanego na całym świecie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie.
Ciekawostką jest, iż od marca 2019 roku członkowie Zespołu uczą się tradycyjnych tańców ludowych, a zajęcia prowadzone są przez profesjonalnego instruktora, Damiana Muszkę. Pierwszy taneczny występ miał miejsce 15 września w Łukówcu. Pierwszy taniec (polka) w nowych strojach ludowych Zespół Piskorze wykonał 26 października 2019 roku w świetlicy wiejskiej w Łukówcu – efekty kilkumiesięcznej nauki można obejrzeć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=aH0OCm37U0U

 

Informacje dotyczące pozostałych aktywności OSP Łukówiec:

W ramach stowarzyszenia OSP Łukówiec działają dodatkowo następujące formacje:
– Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (13 członków)
– Młodzieżowy Amatorski Teatr Ikra (20 aktorów)
– Koło Gospodyń Wiejskich (12 gospodyń)
– w naszym obiekcie odbywają się cykliczne próby zespołu „Pasjonaci Muzyki ¾” z Karczewa oraz spotkania kółek różańcowych.
Dziś stowarzyszenie OSP Łukówiec to 42 członków – wolontariuszy pragnących działać na rzecz lokalnej społeczności, w tym 16 strażaków ochotników realizujących podstawowe zadanie dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nasza misjabrzmi: „Realizujemy strażacką pasję i służymy mieszkańcom”

Najbliższe wydarzenia:

11 listopada – „Pamiętnik z wojny polsko-niemieckiej” – inscenizacja słowno-muzyczna przygotowana przez MAT Ikra
17 listopada – występ Zespołu Piskorze w Dziecinowie w koncercie finałowym „Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej”
23 listopada – zabawa taneczna „Katarzynki na ludowo”
około 30 listopada odbiórnowegosamochodu pożarniczego, uroczysty przejazd przez Łukówiec
22 grudnia – premiera musicalu „Królowa Śniegu” w wykonaniu MAT Ikra

Jak można wspierać OSP Łukówiec:

Jesteśmy bardzo dumni z naszych działalności, chcemy je rozwijać i wzbogacać. Będzie dla nas bardzo cenna każda forma wsparcia, również finansowa – jesteśmy organizacją społeczną, niedziałającą dla zysku, utrzymującą się ze składek, darowizn i uzyskanych dotacji. Numer konta, na który można przekazywać wsparcie finansowe: Bank Spółdzielczy w Otwocku/O. Celestynów nr 24 8001 0005 2002 0012 9945 0001.

Tekst: Tomasz „Piskorz” Rosłonek
Zdjęcia i nagranie tańca ludowego: Marek „Piskorz” Kamiński