„Kopciuszek” z Ikrą

 

 

OSP Łukówiec to już nie tylko gaszenie pożarów, organizowanie wszelakich akcji ratowniczych czy likwidacji miejscowych zagrożeń. To także kultura i sztuka.OSP Łukówiec to „Piskorze” – zespół folklorystyczny, utworzony z mieszkańców Łukówca i okolicznych miejscowości. OSP Łukówiec to również Młodzieżowy Teatr „Ikra” – w marcu tego roku stworzyliśmyprzestrzeń dla dzieci i młodzieży.Przy naszym stowarzyszeniu powstała amatorska grupa teatralna „IKRA”(bo przecież z ikry wyklują się kiedyś piskorze).

„Ikra” to grupa energetycznych, otwartych, zamkniętych w sobie, odważnych, skromnych, szczerych, wrażliwych, pełnych pokory i zaangażowania młodych ludzi, którzy kilka miesięcy temu rozpoczęli przygodę z teatrem w Łukówcu. To grupa, która chce żyć pełniej i mocniej, dla której ruch, ciało, emocje to naturalne środki wyrazu… To prawdziwe ikry…

25 maja 2019 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca  strażnicy OSP Łukówiec odbył się pierwszy pokaz umiejętności dwudziestoosobowej trupy teatralnej. „Kopciuszek” braci Grimm „na piskorskąnutę” mógł wywołać tylko pozytywne emocje. Muzyka, taniec, słowo, refleksja i elementy nawiązujące do Gminy Karczew, wywołały wiele pozytywnych recenzji. Młodzi aktorzy zostali obdarowani gromkimi brawami i pięknymi różami.

Bycie w teatrze uczy odpowiedzialności, pracy zespołowej, uważności wobec drugiego człowieka i wymaga bardzo dużo pracy i zaangażowania, kształtuje wrażliwość na kulturę słowa, o co dziś wcale niełatwo. Bardzo cenne jest to, że uczestnictwo w próbach to czas bez smartfona, komputera…

Naszym młodym aktorom życzymy, by zawsze poszukiwali piękna i dobra, by potrafili dostrzec wokół siebie drugiego człowieka i oczywiście, by starczyło im zapału do pracy w kolejnych sztukach. A wewnętrznie zawsze pozostali dziećmi.


Piskorka Krystyna

Ps.: Podczas przedstawień „Kopciuszka” w dniach 25 i 26 maja 2019 roku widzowie mogli dostrzec w strażnicy OSP pierwsze elementy projektu „Piskorze ku kulturze”, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 56.000 zł z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pn.: „Infrastruktura Kultury”