Piskorze przepływają Wisłę!

W sobotę 11 maja 2019 roku Zespół Folklorystyczny Piskorze, działający przy OSP Łukówiec, wystąpił na VIII Flis Festiwalu, który został zorganizowany po raz kolejny w Gassach, aby dotrzeć na występ dzielne Piskorze musiały przepłynąć rzekę Wisłę (na szczęście promem …). Był to pierwszy występ naszego Zespołu poza granicami powiatu otwockiego. Oprócz Piskorzy na festiwalu wystąpili: Powsinianie, Sołtysi, Urzeczeni, Łurzycanki, Kalwaryjki. Gwiazdą festiwalu był Zespół Rokiczanka, który podbił serca zgromadzonej publiczności. Nasza kierownik, Magdalena Przybysz, wybrała do wykonania przez Piskorzy następujące utwory: „Świeci miesiąc świeci”, „Hej Ty Wisło”, „Okienko”, Słonceckojuzzasło”, „Koło mego ogródecka” oraz „Tańcuj, tańcuj okręcaj”. Gwiazdę wieczoru Zespół Rokiczankę i Zespół Piskorze udało się uwiecznić na wspólnej fotografii. Oj, będzie co wspominać!

„Gassy –Flis Festiwal – Jarmark Kultury Urzecza”to spotkanie kultur nadrzecznych na Łurzycu. Ideą główną Festiwalu jest pokazanie publiczności Urzecza – zapomnianego do niedawna mikroregionu etnograficznego związanego z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami a także osadnictwem olęderskim. Przypominamy, że odkrywcą i propagatorem regionu Urzecza jest dr Łukasz Maurycy Stanaszek.

W czasie festiwalu prezentowane były repliki łodzi wiślanych: szkut, batów i pychówek. W bindudze – przystani flisackiej – można było skosztować potrawy regionalne z Urzecza: siuforek (zupa rybna), sytochę, barszcz chrzanowy. Na festiwalu prezentowali się również liczni twórcy ludowi ze swoim wspaniałym rękodziełem artystycznym.

Bardzo dziękujemy organizatorom festiwalu z zaproszenie. Kolejny występ Zespołu już 9 czerwca podczas Zielonych Świątek na Urzeczu.

 

Piskorz Tomek.R