„Wieczór patriotyczny”. Inscenizacja słowno-muzyczna Teatru Ikra

11 listopada 2019 roku, w 101 rocznicę obchodów Odzyskania Niepodległości przez Polskę Młodzieżowy  Amatorski Teatr „Ikra” działający przy OSP Łukówiec przygotował oryginalnysposób na celebrowanie tego święta – „Wieczór Patriotyczny”, podczas którego zaprosił do wysłuchania fragmentów „Pamiętnika z wojny polsko – niemieckiej” autorstwa Jana Kabulskiego oraz obejrzenia filmu, nakręconegoprzez młodzież.

Jan Kabulski w swoim pamiętniku napisał: „Dzień 11 listopada 1918 roku przyniósł nam oswobodzenie spod jarzma zaborców. Wtedy stała się wolna i niepodległa Polska. Polska Demokratyczna (…)Bóg nam powierzył honor Polaków i Jemu go oddamy”.

W ten listopadowy wieczór wspomnień oddaliśmy cześć tym, którzy walczyli, i  którym zawdzięczamy wolność, a przede wszystkim Panu Janowi Kabulskiemu z Warszówki z naszej parafii. Patriocie, który zdobył gruntowne wykształcenie w elitarnej Szkole Lotnictwa w Dęblinie – Szkole Orląt, następnie przedostał się do Anglii, gdzie wstąpił do RAF-u i służył jako mechanik pokładowy w Dywizjonie 300.

Pan Jan Kabulski to mechanik pokładowy… Mechaników samolotowych w czasie II wojny światowej nazywano „szarymi korzeniami bujnych kwiatów”. Bez nich, bez tych korzeni, nie byłyby możliwe sukcesy pilotów. Lotnicy zbierali chwałę, a mechanicy byli jak „szare korzenie”…

Pan Jan Kabulski zginął w 1944 roku podczas lotu bombowcem. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Niezwykle prawdziwie i profesjonalnie Pani Anna Moczulska – mieszkanka Warszówki i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Warszawicach,  Pan Tomasz Lewandowski – strażak ochotnik z OSP Łukówiec, który (wraz z małżonką) otrzymał kopię Pamiętnika Pana Jana jako prezent ślubny oraz Pani Krystyna Rosłonek – opiekun Młodzieżowego Amatorskiego Teatru Ikra w Łukówca odczytali fragmenty pamiętnika Pana Jana Kabulskiego, a młodzież zaśpiewała pieśni patriotyczne.

Po wzruszającejpierwszej części nastąpiła zmiana nastroju wieczoru. Uczestnicy spotkania obejrzeli film „Mój Patriotyzm”, w którymkilka osób, znanych doskonale lokalnej społeczności, zaprezentowało swoje pojmowanie słowa „patriotyzm”. W filmie wykorzystane zostały wypowiedzi: Pani Małgorzaty Kociszewskiej, Pani Małgorzaty Kabulskiej, Pana Ryszarda Lesiaka, ks. Michała Celeja, oraz strażaków Łukasza i Rafała Kociszewskiego, Łukasza Floriańczyka.

Film „Mój patriotyzm” autorstwa młodzieży z Teatru Ikra można znaleźć pod linkiem https://youtu.be/6KXpoXE2FAo

Pełna relacja z „Wieczoru patriotycznego” znajduje na profilu OSP Łukówiec na Facebook (filmował druh Piotr Przybysz).

Już dziś aktorzy Teatru Ikra zapraszają na grudniową premierę sztuki „Królowa Śniegu”.

 

 

Tekst: Krystyna Rosłonek

Foto: Marek Kamiński