Oddajemy cześć bohaterom i ofiarom II wojny światowej!

 

Łukówiec pamięta! Z racji 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej druhowie z OSP Łukówiec przeprowadzili nocną akcję „FLAGA”. W całej naszej miejscowości powiewają biało-czerwone flagi upamiętniające ten straszliwy dla naszej ojczyzny i świata czas. Miliony ofiar, a wśród nich również mieszkańcy z naszych miejscowości… Miliony żołnierzy walczących za naszą ojczyznę, a wśród nich też nasi, lokalni bohaterowie walczący w Batalionach Chłopskich, Armii Krajowej, czy w innych formacjach, w tym też poza granicami naszego kraju.
Przy tej okazji chcielibyśmy zaproponować Wam bardzo ciekawą i wzruszającą lekturę „Pamiętnika z wojny polsko-niemieckiej”, którego autorem jest mieszkaniec Warszówki, Jan Kabulski. Pan Jan zapisał w bardzo wzruszający sposób swoje doświadczenia i refleksje dotyczące pierwszych 17 dni tragicznej wojny. Jan Kabulski był uczniem elitarnej Szkoły Lotnictwa w Dęblinie (Szkoły Orląt). Po wybuchu wojny Pan Jan, uciekając przez Rumunię, Syrię i Francję, przedostał się do Anglii, gdzie wstąpił do RAFu i służył jako mechanik pokładowy dywizjonie 300. Zginął nad Francją w lipcu 1944 roku podczas lotu bombowcem. Wzruszający pamiętnik, zgodnie z wolą autora, po wojnie trafił w ręce jego matki. Znajdziecie go na stronie naszej parafii, można też tam pobrać wersję WORD.

http://www.parafiawarszawice.pl/index.php…

O! Polska nieszczęśliwa!
W piątek o świcie buchnęły wystrzały.
Pożary rankiem rozeszły zorzą krwawą.
Germańskie maszyny wciąż w górze warczały.
Pierwszych bomb huki targnęły Warszawą …
A potym w kółko tak codzień i codzień,
Warkot – gwizd – i huk – i nowe ruiny,
I nowe trupy – w ciąż nowe pożary …
Cierpiałaś Polsko za nieswoje winy.
Potym drugi wróg, nowe widmo śmierci słał.
A śmierć za męstwo zbierała zapłatę.
Upadłaś Polsko i kraj upadł cały.
Gdy upadła Warszawa, Modlin, Kutno … Westerplatte.
Na darmo męstwo, nadaremno trupy.
Tak być musiało, choć mogło inaczej.
I dziś zostałaś nam daleka Polsko.
W głodzie – ruinach – nędzy i rozpaczy.
Lecz wiem, że kiedy znowu chwila przyjdzie.
Ty za broń chwycisz swoją ręką krwawą.
Z ciebie żaden Niemiec już w tedy nie wyjdzie.
Bo ty się pomścisz, ty waleczna Polsko!!
Jan Kabulski

Ps.: OSP Łukówiec planuje w roku 2020 pozyskanie środków na wydanie Pamiętnika Pana Jana