Strażacy ochotnicy z Łukówca proszą o wsparcie

Druhowie z Ochotniczej Straży w Łukówcu to społecznicy, którzy z narażeniem własnego życia i zdrowia każdego roku biorą udział w akcjach na terenie Gminy Karczew i Powiatu Otwockiego.

W ciągu 2019 roku OSP Łukówiec wyjeżdżała ponad 170 razy do niebezpiecznych zdarzeń, a to oznacza, że statystycznie co drugi dzień strażak ochotnik porzuca swoje domowe/rodzinne lub służbowe obowiązki i pędzi do remizy, gdzie przebiera się w mundur bojowy i wyrusza na ratunek ludzi lub mienia. Akcje strażaków są zróżnicowane – od wypadków drogowych po pożary domów i nieużytków. Ale w każdym przypadku strażacy narażeni są na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych, które pojawiają się w czasie pożarów, a podczas wypadków mają do czynienia z krwią osób poszkodowanych. Niebezpieczne substancje gromadzą się na mundurach i są bardzo trudne do wyczyszczenia i usunięcia. Na pewno wszyscy zauważyli, że rok 2020, szczególnie miesiące marzec i kwiecień, są tragiczne pod względem liczby pożarów nieużytków – suchych traw, które niestety płoną najczęściej przez ludzką bezmyślność… W kwietniu, w którym dotkliwie odczuwa się skutki wiosennej suszy, strażacy wyjeżdżają do pożaru kilka razy w ciągu dnia, zakładając na siebie skażone wcześniejszymi pożarami mundury bojowe. W tym roku nasza jednostka ma już prawie 80 wyjazdów …

Dobry ratownik to zdrowy ratownik” !

Druhowie niejednokrotnie doświadczali, że ich zaangażowanie i poświęcenie jest docenianie przez mieszkańców. Dlatego ośmielamy się prosić wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zbiórki zorganizowanej na popularnej platformie internetowej. Środki finansowe uzyskane ze zbiórki chcemy przeznaczyć na zakup dużej pralko-suszarki (dużej, bo mundury są duże i ciężkie ) oraz na zakup środków czystości, środków ochrony oraz dodatkowych elementów umundurowania. Dbając o nasze zdrowie ale też i naszych rodzin, powinniśmy nasze ubranie bojowe bardzo często prać. Czas na wyschniecie jednej sztuki stroju bojowego to około 2-3 dni, a ponieważ nie posiadamy dwóch kompletów strojów na strażaka, upranie i długie suszenie munduru to de facto wyłączenie druha z akcji na dwa-trzy dni.

Liczy się każdy grosz i za każdy grosz z góry bardzo, bardzo dziękujemy!

Dziękujemy koleżance Joli Żek za pomoc w załatwieniu formalności związanych ze zbiórką.

Strażacy ochotnicy z OSP Łukówiec

Tu znajdziesz informacje nt. zbiórki

https://www.siepomaga.pl/osplukowiecwsparcie