Renowacja pomnika w Całowaniu

Na prośbę Radnego Jarka Jobdy w piątek 29 października druhowie OSP Łukówiec przeprowadzili akcję oczyszczenia pomnika upamiętniającego tragiczne wydarzenia jakie rozegrały się w Całowaniu 17 lipca 1942 roku. Tego dnia hitlerowcy rozstrzelali cztery osoby przebywające w dworze całowańskim, zaś jego gospodarza Teodora Drewitza aresztowali za współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym. Niemcy usiłowali go skłonić do podpisania volkslisty, ale zdecydowanie odmówił. Został zamordowany przez okupantów 15 października 1942r. w Palmirach (tablica w Całowaniu zawiera błąd wskazujący na rozstrzelanie w lipca 1942 roku). Więcej o tej ciekawej postaci, polskim patriocie, osobie zasłużonej dla lokalnej społeczności, napiszemy Wam 11 listopada.

W akcji wzięli udział druhowie Łukasz Floriańczyk i Hubert Szostak, wspierał nas Radny Jarek oraz przemiła Pani, zamieszkująca posesję obok pomnika. Dziękujemy też Panu Krzysztofowi Łuszczykowi za stałą opiekę na pomnikiem.