Dzień Łukówiaka i 90-lecie OSP Łukówiec

 

W niedzielę 15 września mieszkańcy Łukówca i Górek Całowańskich świętowali 598-te urodziny wsi oraz 90-te urodziny OSP Łukówiec. To już druga edycja imprezy o nazwie „Dzień Łukówiaka”, organizowanej wspólnie przez OSP oraz Sołtysa i Radę Sołecką. W tym szczególnym dla Łukówca dniu gościliśmy wyjątkowych gości: Panią Bożenę Żelazowską Radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pana Cezarego Łukaszewskiego Starostę Powiatu Otwockiego, Pana Michała Rudzkiego Burmistrza Gminy Karczew oraz Pana Piotra Żelazko Przewodniczącego Rady Miasta Karczewa, Pana Tomasza Dąbrowskiego Zastępcę Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku,druhaAdama Budytę Vice Prezesa Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straż Pożarnych RP w Otwocku, druha Ryszarda Rzeszotka Prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straż Pożarnych RP w Karczewie, strażaków ochotników z Dziecinowa, Karczewa, Reguta, Otwocka Wielkiego oraz Świdrów Małych, sołtysów – naszych sąsiadów oraz przedstawicieli sponsorów, darczyńców i organizacji z nami współpracujących.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych oraz pododdziałów na plac przed remizą strażacką, gdzie nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Karczew. Następnie poczty sztandarowe OSP Łukówiec, OSP Regut, OSP Otwock Wielki, OSP Świdry Małe, strażacyochotnicy oraz zgromadzeni licznie goście udali się uroczystym przemarszem w miejsce, gdzie mszę świętąpolową celebrował ksiądz Krzysztof Wałek, proboszcz Parafii Warszawice. Warto wspomnieć, że oprawę muzyczną mszy poprowadził Zespół Piskorze oraz Orkiestra Dęta OSP Karczew. Bezpośrednio po mszy odbyło się wręczenie odznaczeń dla zasłużonych druhów ochotników z OSP Łukówiec. Odznaczenia otrzymali: druh Jan Herubin – „Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa”, druh Ryszard Lesiak – „Srebrny Medal za zasługi dla pożarnictwa”, druhowie: Krzysztof Lesiak, Łukasz Floriańczyk, Piotr Zawadka, Arkadiusz Kania, Emilia Danielewska, Hubert Szostak, Piotr Przybysz – odznakę „Wzorowy strażak”, Krzysztof Jobda (50 lat), Krzysztof Lesiak(30 lat), Łukasz Floriańczyk (10 lat), Tomasz Szostak (10 lat), Łukasz Kociszewski (10 lat), Rafał Kociszewski (10 lat), Piotr Przybysz (10 lat), Piotr Zawadka (10 lat), Mariusz Łysiak (10 lat) – odznakę „Za wysługę lat”. Miłe życzenia i gratulacje skierowali do OSP Łukówiec i mieszkańców Pan Cezary Łukaszewski, Starosta Otwocki oraz Pan Tomasz Dąbrowski, Z-ca Komendanta PSP w Otwocku. PonadtoMarszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik, postanowił nadać Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukówcu Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, a jego wręczenia dokonała Pani Karolina Grzegrzółka. Prezent od Zarządu Województwa w postaci elementów wyposażenia mundurów strażackich (5 szthełmów, butów, rękawic) wręczyła Pani Bożena Żelazowska, gratulując strażakom tak znakomitego jubileuszu. Dziękując Marszałkowi Województwa za wyróżnienie Medalem „Pro Masovia”Tomasz Rosłonek, Prezes OSP Łukówiec, podkreślił, że odczytuje je jako docenienie działalności zarówno pożarniczej – 16 dzielnych strażaków ochotników, 13 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (a większość to dziewczyny!), jak i działalności pro-społecznej, która w ostatnich latach przybrała konkretną postać: Młodzieżowego Amatorskiego Teatru Ikra i Zespołu Folklorystycznego Piskorze, działających aktywnie przy OSP Łukówiec.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się koncert Orkiestry Dętej OSP Karczew oraz poczęstunek przygotowany przez organizatorów, w tym pyszna zupa gulaszowa z kuchni wojskowej, dzieło Łukówianki Justyny Szostak. Na uczestników imprezy czekały również smakołyki z grilla oraz rozmaite ciasta. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „Karczma Urzecze” przygotowane przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, na którym wolontariusze TONZ ubrani w tradycyjne wilanowskie stroje ludowe częstowali daniami z Urzecza, w tym barszczem buraczano-chrzanowym.
Około godziny 16.oo rozpoczął się mecz siatkarski pomiędzy drużynami OSP Łukówiec oraz OSP Dziecinów. Zacięty, dwusetowy pojedynek zakończył się remisem 1:1, a w końcówce drugiego seta drużyna gości uzyskała wzmocnienie w postaci 7 zawodnika, Burmistrza Michała Rudzkiego. Mecz bardzo ciekawie, z dowcipem, komentował Proboszcz Krzysztof Wałek (chwilowo przyjmując ksywę Krzysztof Zimoch-Wałek), a do walki zagrzewały zawodników sympatyczne Cheerliderki z Reguckiego Klubu Sportowego „Bór”. Warto dodać, że mecz był premierą nowego boiska siatkarskiego przy OSP, przygotowanego głównie staraniem naszego Gospodarza Tomasz Szostaka. Premiera „Piskorz-Areny” była bardzo udana!
Kolejnym punktem bogatego programu imprezy były występy artystyczne, na początek dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sobiekursku, które wyśmienicie wykonały piosenki o tematyce strażackiej. W nagrodę strażacy częstowali każdego młodego wykonawcę słodkim batonikiem. Bezpośrednio po występie dzieci na scenę wbiegły (dosłownie) Piskorze, prezentując specjalnie na tę okazję przygotowany program artystyczny. Czy podobali się publiczności? Wystarczy wspomnieć, że Piskorze bisowali dwukrotnie. Publiczność biła też gorące brawa kiedy artyści Zespołu, po raz pierwszy w swojej krótkiej rocznej historii, zatańczyli na scenie polkę. A już w październiku Zespół wystąpi w strojach ludowych wilanowskich, które zostaną zakupione dzięki dotacji uzyskanej przez OSP od Narodowego Centrum Kultury z ProgramuEtnoPolskaw ramach projektu „Piskorze ku tradycji”. Zadowoleni z występu strażacy z OSP Łukówiec wręczyli pięknym Piskorkom czerwone róże. Szczególne brawa należą się Kierowniczce Zespołu, Magdalenie Przybysz, która z zaangażowaniem prowadzi zespół ku międzynarodowej karierze .

Po uczcie kulturalnej organizatorzy zaprosili gości do udziału w konkurencjach z super atrakcyjnymi nagrodami. Panie mogły wystartować w wyścigu z dynią oraz w biegu czarownic, natomiast panowie w StrongPiskorzu (przewracanie dużej traktorowej opony na czas) oraz w rzucie snopkiem. Jedną z super nagród był „ekspres do kawy” czyli gazeta Super EXPRESS i paczka kawy mielonej!
Około 18.30 na scenę wjechały dwa duże i smakowite torty z logo OSP Łukówiec oraz z szampany, w tym szampany bezalkoholowe dla najmłodszych. Głośne 100 lat i uroczyste fanfary odegrał Zespół Cover z Gminy Celestynów, który bawił gości do godziny 22.oo.

Od początku imprezy goście mogli oglądać w świetlicy wiejskiej wystawę starych zdjęć Łukówca i jego mieszkańców oraz pokaz zdjęć miejscowości wykonaną z drona, jak również zdjęć prezentujących zeszłoroczne i tegoroczne wydarzenia kulturalne. Dla dzieci dostępne były dmuchańce, wata cukrowa oraz fotobudka. Wszystkie atrakcje udostępnione zostały bezpłatnie.

Impreza przyciągnęła bardzo wiele osób, nie tylko mieszkańców Łukówca i Górek Całowańskich, co bardzo cieszy organizatorów. Już niebawem kolejne wydarzenia kulturalne w naszej miejscowości – zachęcamy do śledzenia naszej strony www.osplukowiec.pl oraz profilu Facebook.

DzieńŁukówiaka odbył się dzięki pomocy sponsorów, firm iorganizacji społecznych wspierających nas w różny sposób, w szczególności dzięki:
1. Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Karczewie.
2. Lasom Państwowym – Nadleśnictwo Celestynów.
3. Mieszkańcom Janowa: Radosławowi Kociszewskiemu, Teresie i Józefowi Milczarskim, Mirosławowi Joba.
4. Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku (Karczma Urzecze),
5. StowarzyszeniuRegucki Klub Sportowy „Bór” i grupie Cheerliderek.
6. Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Karczewie (Sklepy Groszek).
7. Piekarni Staropolska z Otwocka.
8. Piekarni Oskroba S.A.
9. Firmie PM Investment Group z Łukówca, właścicielowi marki MillyMally.
10. Sali Weselnej u Wiesława w Całowaniu.
11. FirmiePiask-Stal z Całowania, właścicielowi Łukaszowi Winiarkowi – renowacja masztu.
12. Firmie SAS sp. z. o o oddział w Sobiekursku.
13. Fotob-Pstryk-Fotobudka. Mobile drink bary Marek Rumak.
14. Darowiznom pieniężnym przekazanym przez strażaków ochotników z Łukówca.

Profesjonalnie prowadzenie imprezy zapewnili: Piskorka Anna Lewandowska oraz Piskorz Jacek Sadowski. Obsługa nagłośnienia: Piskorz Tomasz Lewandowski i Piskorz Marek Kamiński (dodatkowo obsługa fotograficzna). O pogodę zadbał: Piskorz Ryszard Lesiak. Wystrój sceny zaplanowała i wdrożyła: Piskorka Iwona Przybysz. Organizacja imprezy: członkowie Stowarzyszenia OSP Łukówiec, Sołtys i Rada Sołecka.

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE  https://drive.google.com/drive/folders/1kGAWG1FRr5Oip0DuNAgBgi1cbg0zxd4V

Profesjonalnie prowadzenie imprezy zapewnili: Piskorka Anna Lewandowska oraz Piskorz Jacek Sadowski. Obsługa nagłośnienia: Piskorz Tomasz Lewandowski i Piskorz Marek Kamiński (dodatkowo obsługa fotograficzna). O pogodę zadbał: Piskorz Ryszard Lesiak. Wystrój sceny zaplanowała i wdrożyła: Piskorka Iwona Przybysz. Organizacja imprezy: członkowie Stowarzyszenia OSP Łukówiec, Sołtys i Rada Sołecka.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że nagłośnienie imprezy zostało zakupione w ramach projektu realizowanego przez OSP Łukówiec pn.: „Piskorze ku kulturze” z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Infrastruktura kultury”.

Piskorz Tomasz R.