Prezent Mikołajkowy dla naszej MDP

 

W dniu 7.12.2019 odbyła się nietypowa zbiórka naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
W ramach urozmaicenia zajęć i wypadających w tym czasie mikołajek, wspólnie wpadliśmy na pomysł zorganizowania wyjazdu do LPR- Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – HEMS w WARSZAWIE.

O godzinie 10:00 z pod naszej remizy ruszyliśmy busem w kierunku siedziby LPR znajdującej się w Warszawie przy ulicy Księżycowej 5. Na miejscu byliśmy umówieni z pilotem powietrznej karetki, BARDZO SYMPATUCZNYM Panem Zbigniewem Banakiem – jest on jednym ze 120 pilotów pracujących w LPR.
Pierwsze kroki skierowaliśmy do pomieszczeń gdzie załogi śmigłowców pełnią całodobowy dyżur – w skład takiej załogi wchodzą: pilot, ratownik medyczny i lekarz. Pan Zbyszek wprowadzał nas w tajniki pracy swojej i kolegów. Objaśniał jak działa i jakie możliwości posiada ich system, który pomaga załogom w niełatwej pracy. Po wprowadzeniu udaliśmy się na zewnątrz w celu obejrzenia dyżurującego i gotowego do startu śmigłowca. Cała załoga opowiadała nam o możliwościach i wyposażeniu medycznym powietrznej karetki. Mogliśmy na własne oczy przekonać się jak jest to mocno zaawansowana technicznie maszyna. Zmarznięci ale za to w dobrych nastrojach udaliśmy się do pomieszczeń operacyjnych LPR-u. Sala operacyjna to miejsce, w którym zasiadają koordynatorzy transportu medycznego – nie należy mylić z salą szpitalną . Koordynatorzy podejmują decyzję w jaki sposób i w jakich godzinach będzie odbywać się transport pacjenta. Przekonaliśmy się jak jest to złożona operacja. To tu podejmuje się decyzje, czy pacjent nadaję się do transportu, zbiera się o nim informację, próbuje ustalić i skoordynować drogę oraz czas podróży. Następnie udaliśmy się do hangarów, gdzie są wykonywane naprawy i przeglądy śmigłowców. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się rozebranemu na części Eurocopterowi EC135 – na takim typie maszyny tutaj się lata.
Po dwóch godzinach nasza wizyta dobiegła końca. Zziębnięci i głodni ruszyliśmy w drogę powrotną. Po ogrzaniu się w busie podjęliśmy wspólnie kluczową decyzję: przyszedł czas na upragniony posiłek – a zatem „Przystanek Mac Donald”. Ogrzani, najedzeni i w znakomitych nastrojach wróciliśmy do naszej remizy.
Chcieliśmy podziękować osobom, dzięki którym wycieczka do LPR się odbyła:.
Druhowi Tomaszowi Lewandowskiemu – za umówienie wizyty w LPR, koordynację i opiekę podczas wycieczki.
Panu pilotowi Zbigniewowi Banakowi – za bardzo miłe przyjęcie, poświęcony nam czas prywatny, cierpliwość dla nas i chęć udzielania odpowiedzi na nasze liczne pytania. DZIĘKUJEMY 🙂

Piotrowi Zarębie (wypożyczalni kajaków „Pod prąd” oraz „Zdrowo nagrzani” mobilna sauna) za transport.
Druhom : Łukaszowi Floriańczykowi, Piotrkowi Zawadce, Łukaszowi Kociszewskiemu – za opiekę.
T.L.

___________________________________________

POD PRĄD – Wypożyczalnia kajaków, spływy rzekami Świder i Wisła.

Zdrowo Nagrzani – Sauna Mobilna

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

www.osplukowiec.pl