Nowy pojazd OSP Łukówiec nr 557-M-29 gotowy do służby!

 

18 grudnia 2019 roku około godziny 21.oo na plac przed remizę w Łukówcu uroczyście wjechał nowy wóz strażacki marki MAN o wartości 860.000 zł.
26 stycznia 2020 roku nasz wymarzony pojazd został uroczyście poświęcony i wprowadzony do służby pożarniczej. Tak oto spełniły się marzenia kilku pokoleń strażaków ochotników z Łukówca …

W 1929 roku z inicjatywy miejscowej nauczycielki Leokadii Januszkowej powołano w Łukówcu straż ogniową. Niestety nie zachowały się fotografie z tamtego okresu, ale podczas uroczyści mogliśmy obejrzeć film przygotowany przez młodych aktorów Teatru Ikra, w którym zaprezentowano jak mogła kształtować się decyzja o powołaniu formacji strażackiej naszej miejscowości i kto za tą decyzją tak naprawdę stał (kobiety, ówczesne Piskorki )… https://www.youtube.com/watch?v=EdhfJz7-9YE&t=3s

Niedzielne uroczystości poświęcenia i wprowadzenia do służby nowego wozu rozpoczęły o godz. 15.00 od wprowadzenia pocztów sztandarowych oraz pododdziałów na plac przed remizą. Poczty sztandarowe wystawiły następujące jednostki: OSP Łukówiec, OSP Dziecinów, OSP Regut, OSP Zabieżki, OSP Otwock Wielki, OSP Świdry Małe. Dowódcą uroczystości był Sekretarz Zarządu Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Karczewie druh Andrzej Dudek, który złożył meldunek Brygadierowi Piotrowi Równickiemu, przedstawicielowi Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, po czym nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu przez licznie zgromadzonych. Wśród przybyłych na uroczystość gości byli: Pani Bożena Żelazowska oraz Pan Dariusz Olszewski, Posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciele Gminy Karczew w tym Pan Michał Rudzki, Burmistrz Karczewa, Pan Piotr Żelazko, Przewodniczący Rady Miasta Karczewa, Pani Anna Rudnicka Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Karczewa, Radni Pani Małgorzata Spirowska oraz Pan Jarosław Jobda, przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Brygadier Piotr Równicki, Starszy Brygadier Tomasz Dąbrowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, Pani Małgorzata Kabulska – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sobiekursku, sołtysi wsi w tym Pani Katarzyna Konieczna, Pani Joanna Jedlińska, Pan Ryszard Lesiak i Pan Wiesław Zawadzki.
Następnie poświęcenia nowego wozu bojowego OSP Łukówiec dokonał Proboszcz Parafii Warszawice Ksiądz Krzysztof Wałek, który nie żałował nam święconej wody , co w naszym przekonaniu zapewni długie i bezpieczne lata służby pojazdu. Po odczytaniu przez Tomasza Rosłonka Prezesa OSP Łukówiec „Aktu przekazania samochodu pożarniczego” odbyło się historyczne – bo symbolizujące wprowadzenie nowego wozu do służby – przecięcie wstęgi, którego dokonali: Posłowie Bożena Żelazowska i Dariusz Olszewski, Burmistrz Michał Rudzki, Brygadier Tomasz Równicki, Komendant Tomasz Dąbrowski oraz Sołtys Ryszard Lesiak. W dalszej części nastąpiło oficjalne przekazanie dokumentów oraz kluczyków do wozu strażackiego Naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukówcu druhowi Łukaszowi Floriańczykowi, który dał sygnał szefowi drużyny bojowej, Piotrowi Przybyszowi, do uruchomienia wozu. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszystkim zgromadzonym z nowym wozem, uroczystości przeniosły się do wewnątrz remizy. A tam wielka artystyczna niespodzianka, a jednocześnie prezent dla strażaków ochotników świętujących otrzymanie nowego pojazdu. Otóż po raz pierwszy Zespół Folklorystyczny Piskorze oraz Zespół Pasjonaci Muzyki ¾ połączyli swoje moce i wykonali wspólnie dwa „mocno energetyczne” utwory: „Nie ma Ciebie” (Ederlezi) oraz „Z kopyta kulig rwie”. I chyba ten eksperyment bardzo spodobał się publiczności, biorąc pod uwagę owacje na stojąco. Artyści wykonały też inne utwory – Piskorze: „Gwiazda na kiju” oraz „We wsi Łukówiec”, do której słowa napisał mieszkaniec Łukówca, Sebastian Rębkowski; Pasjonaci „Jingle Bell Rock” oraz „Deck the Rooftop”. Po koncercie, prezentacji filmu Teatru Ikra oraz okolicznościowych przemówieniach-gratulacjach miało miejsce wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Nowy wóz strażacki OSP Łukówiec rusza do akcji”, którego organizatorem była nasza straż oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sobiekursku. Na konkurs wpłynęło aż 39 fantastycznych prac, wszystkie zasługiwały na brawa i pochwałę. Jury konkursy w składzie: Pani Małgorzata Kabulska, Pani Urszula Gawin i Pani Emilia Lenarczyk (reprezentantka OSP) postanowiło nagrodzić 17 prac oraz wyróżnić 22. Wyniki konkursu znajdziecie na naszej stronie http://osplukowiec.pl/…/uwaga-uwaga-wyniki-konkursu-plasty…/
Ostatnim punktem uroczystości, już mniej formalnym, był słodki i przepyszny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łukówca oraz Piskorki, połączony z wystawą prac plastycznych.
Realizacja zadania „Zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego 4×4 uterenowionego dla OSP Łukówiec” była możliwa dzięki środkom przekazanym OSP Łukówiec w formie dotacji przez:
Gminę Karczew 400.000 zł (w tym 100.000 zł pomocy finansowej udzielonej Gminie przez Województwo Mazowieckie)
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej /NFOŚiGW – 258.000 zł
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji- 200.000 zł
Środki własne OSP Łukówiec wynosiły 2000 zł.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość gościom, jesteśmy wdzięczni za wszystkie słowa uznania oraz listy gratulacyjne skierowane do nas przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Nadbrygadiera Bogdana Łasicę oraz Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku Starszego Brygadiera Mariusza Zabrockiego.

Posiłkując się słowami poety Stanisława Jerzego Leca stwierdzamy, że oto spełniły się nasze najśmielsze marzenia, czas teraz na te nieśmiałe …

Zdjęcia z wydarzenia wykonał niezawodny Marek Kamiński, Piskorz.
Tekst: TR

Więcej zdjęć na https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1285278341658549&id=395567043963021&__tn__=K-R