Ogłaszamy nabór dla dzieci i młodzieży na darmowe warsztaty szachowe!

Tak, tak! Darmowe warsztaty – a to dzięki grantowi pozyskanemu przez OSP Łukówiec od Polskich Sieci Energetycznych w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie”.
Prowadzący warsztaty: Pan Andrzej Dobrowolski, trener z wieloletnim doświadczeniem działający przy UKS MDK Otwock
Planowany termin – wrzesień/październik 2022 (nie wykluczone rozpoczęcie w ostatni weekend sierpnia)
Miejsce warsztatów – świetlica wiejska w Łukówcu.
Liczba uczestników: 20 (wiek od 10 do 18 lat).
Zasady naboru:
1. Najpóźniej do 20 czerwca wyślij nam zgłoszenie na email osplukowiec@o2.pl
2. W zgłoszeniu podaj następujące informacje:
– imię
– wiek
– nr telefonu kontaktowego
– miejscowość zamieszkania
– napisz dlaczego chcesz brać udział w warsztatach szachowych (max 500 znaków).
– napisz, czy jesteś członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Teatru Ikra lub Małych Piskorzy.
3. W warsztatach mogą wziąć udział wyłącznie mieszkańcy Gminy Karczew, przy czym pierwszeństwo będą mieć członkowie formacji działających przy OSP Łukówiec.
4. O zakwalifikowaniu do warsztatów każdy szczęściarz zostanie poinformowany drogą email w terminie do 30 czerwca.

Program warsztatów szachowych będzie obejmował następujące elementy:
1. Informacja o grze w szachy, która rozwija strategiczne myślenie, uczy planowania, myślenia, przewidywania decyzji rywala, uczy podejmowania decyzji. Informacja o figurach szachowych: sposobie poruszania i zbijania oraz zasadach gry w szachy.
2. Znaczenie i wartość poszczególnych bierek szachowych.
3. Co to jest szach, mat, pat. Przykłady i ćwiczenia.
4. Ćwiczenie matowanie dwoma wieżami.
5. Matowanie jedną wieżą przy współpracy z własnym królem.
6. Ćwiczenie matowania hetmanem przy współpracy z własnym królem.
7. Zadania do samodzielnego wykonania – mat hetmanem w jednym ruchu.
8. Zadania do samodzielnego wykonania – mat wieżą w jednym ruchu.
9. Co to jest roszada. Przykłady, ćwiczenia.
10. Promocja pionka na linii przemiany, bicie w przelocie. Przykłady ćwiczenia.
11. Planowanie rozpoczęcia gry białymi i czarnymi bierkami szachowymi.
12. Stosowanie zegara szachowego w czasie gry. Gra tempem 10 minut na partię.
13. Strategia gry środkowej, obserwacja i analiza planów przeciwnika, stosowanie zbić bez straty, poprawianie pozycji swoich bierek szachowych.
14. Przykłady na zdobycie przewagi materialnej poprzez atak na dwie figury. Ćwiczenia.
15. Przykłady na zdobycie przewagi materialnej poprzez atak na dwie ważniejsze figury na jednej linii (rożen). Ćwiczenia.
16. Przykłady na zdobycie przewagi materialnej poprzez szach z odsłony. Ćwiczenia.
17. Przykłady na zdobycie przewagi materialnej poprzez związanie. Ćwiczenia.
18. Przykłady na zdobycie przewagi materialnej poprzez kontratak. Ćwiczenia.
19. Przykłady innych sposobów gry na planszy szachowej: antyszachy, gra w kloca (dwóch na dwóch).
20. Turniej szachowy dla uczestników warsztatów tempem 10 minut.
Każde zajęcia, po omówieniu tematu i zrealizowaniu ćwiczeń, w drugiej części będą praktyczną grą w szachy w coraz to trudniejszej wersji.
Więcej o prowadzącym warsztaty:
www.szachyotwock.pl